30. 01. 2023. | savetodavstvo i prilozi
Obilaskom terena na nekim ječmovima osim žućenja koje je najčešće posledica abiotskih faktora (temperaturna kolebanja, manjak hranjiva, neadekvatan pH, ostaci herbicida, izmrzavanja), uočeni su i simptomi sočivaste pegavosti ( Rhynchosporium secalis) mrežaste pegavosti ječma (Pyrenophora teres),rđa ječma ( Puccinia hordei ) i pepelnica žita ( Erysiphae graminis ).
Opširnije19. 01. 2023. | savetodavstvo i prilozi
Siliranje je način konzervisanja biljaka i njihovih sporednih proizvoda vlažnim putem. Postiže se vrenjem silirane mase u odsustvu vazduha. Vrenje počinje od stavljanja u silos i nabijanja mase, a ispoljava se u burnim procesima previranja.
Opširnije18. 01. 2023. | savetodavstvo i prilozi
U sredu, 18. januara 2023.god. sa početkom u 10h, PSS "Sombor" je u Edukativnom centru za poljoprivrednike u Somboru, organizovao sastanak s ciljem predstavljanja rezultata ogleda u 2022. god. iz oblasti ratarstva i zaštite bilja kao i davanje preporuka za unapređenje poljoprivredne proizvodnje u 2023. godini. Nakon pozdravne reči i uvodnog izlaganja direktora PSS " Sombor"-a Vladimira Sabadoša usledila su izlaganja rezultata ogleda savetodavaca PSS "Sombor"-a. Mirjana Zorić je govorila o rezultatima herbicidnih i fungicidnih ogleda u soji, suncokretu, kukuruzu i šećernoj repi, Jelena Ivan o rezultatima ogleda...
26. 12. 2022. | savetodavstvo i prilozi
Seme pasulja i boranije sadrži dosta belančevina, a skoro da nema u sebi masti. Zbog toga mu za klijanje i nicanje potrebno dosta vode. U povoljnim uslovima može da nikne brzo, a u nepovoljnim lako istrune. Osim toga, ove vrste iznose svoje, prilično krupne kotiledone, iznad površine zemlje prilikom nicanja. Da bi nicanje bilo brzo, ujednačeno i sa neoštećenim kotiledonima postavljaju se visoki zahtevi prema kvalitetu zemljišta i obrade.
Opširnije26. 12. 2022. | savetodavstvo i prilozi
Цинк (Zn) је неопходан за раст животиња, људи и биљака, учествује у разним ензимским реакцијама, синтези протеина, преносу енергије и другим метаболичким процесима. Недостатак цинка не утиче само на биљке успоравајући њихов раст и принос, већ утиче и на људска бића. Више од 3 милијарде људи широм света пати од недостатка цинка, посебно је распрострањен тамо где се исхрана становништва заснива на житарицама, где се цинк губи током прераде.
Opširnije23. 12. 2022. | savetodavstvo i prilozi
Kosidba lucerke može da bude različito podešena, kako bi se dobili različiti prinosi, kvalitet i trajnost lucerišta. Košenjem lucerke u starijim fazama razvića opada hranljiva vrednost krme, ali prinos suve materije i sadržaj šećera u krmi i korenu rastu do faze punog cvetanja. Košenjem u početku cvetanja (10% cvetalih biljaka) najbolje se kombinuju optimalni prinos, hranljiva vrednost i dužina trajanja lucerišta. Za izbor sistema kosidbe mogu da se koriste faze razvoja biljaka lucerke, fiksni intervali ili pojava i razvoj pupoljaka. Sva tri metoda mogu da se koriste za određivanje vremena košenja.
Opširnije23. 12. 2022. | savetodavstvo i prilozi
Soja najbolje uspeva na dubokim,plodnim zemljištima dobrih fizičkih osobina, odnosno dobrog vodnog , vazdušnog i toplotnog režima. Najbolji prinosi soje ostvaruju se na černozemu, livadskom zemljištu kao i na dubokom aluvijalnom zemljištu. Soja se može uspešno gajiti i na smonicama i gajnjačama,ali se mora obratiti pažnja na kvalitetnu i blagovremenu osnovnu obradu zemljišta. Teška, zbijena, hladna i veoma vlažna zemljišta nisu pogodna za gajenje soje. Izrazito laka,rastresita zemljišta koja su veoma propusna i nedovoljno vlažna nepogodna su za proizvodnju soje. Najpovoljnija pH vrednost zemljišnog rastvora za proizvodnju...
22. 12. 2022. | savetodavstvo i prilozi
Poleganje rasada je bolest koja uzrokuje najveće štete u proizvodnji rasada povrtarskih kultura. Prouzrokovači bolesti su gljivice iz roda Phytium spp, a naziv poleganje rasada proizilazi iz toga što krajnji simptom jesu polegle biljke koje propadaju.
Opširnije04. 12. 2022. | savetodavstvo i prilozi
Biljke tokom svog rasta i razviće treba da usvoje određenu količinu hranljivih elemenata. U koliko ih ne mogu usvojiti iz zemljišta oni „boluju“ a u koliko ih ima u suvišku mogu biti otrovni za nju. Fosfor kao jedan od tri najzančajnija elemenata koje biljke usvajaju i u zemljištu je prisutan oko 0,15%. Najveće potrebe biljaka za fosforom javljaju se u najranijim fazama njihovog razvoja, tokom formiranja korenovog sistema kao i u fazama cvetanja i formiranja ploda. Unošenjem fosfora u zemljište pre setve ozimih kultura povoljno utiče na otpornost biljaka na niske temperature a samim tim ublažuje i nepovoljno...