TELESNA KONDICIJA KRAVA

Težnja stočara za visokom proizvodnjom kod muznih krava  je uvek prisutna. Da bi se želje ispunile stočar mora prvenstveno obratiti pažnju na njihovu telesnu kondiciju,dobro zdravlje, ishranu  kao i redovnu reprodukciju. Ocena kondicije se ne ogleda u veličini krave, već na njihovu mršavost  odnosno ugojenost. Ocena kondicije se zasniva na proceni rezerve telesnog loja u slabinskom, karličnom i repnom delu, a samo ocenjivanje se vrši pipanjem i posmatranjem. Da bi se ocenila telesna kondicija , mora postojati zajednički kriterijum za ocenjivača kako bi približili šta je pojam „debelo – mršavo“.

U skladu sa fazom laktacije, kao i u vreme zasušenosti, krava mora biti u određenoj fizičkoj kondiciji, odnosno u kondiciji u kojoj ostvaruje najbolje proizvodne rezultate, reproduktivne sposobnosti i zdravstveno stanje. Odstupanje od željene kondicije  ukazuje nam na pojedine probleme u proizvodnji , te nam pomaže u otklanjanju određenih metaboličkih poremećaja.

Korekciju kondicije nije teško korigovati ako se ona na vreme uoči, te se pravovremeno pristupi korekciji kondicionog stanja krave. U slobodnom sistemu držanja prvi korak korekcije kondicije je pregrupisavanje krava po kondicionom stanju. Krave sa slabijom kondicijom,  prebacuju se u grupe krava sa većom proizvodnjom mleka. Ovo se vrši  iz razloga što iste dobijaju jaču hranu, dok krave koje su ugojene, prebacuju se u grupe (hranu) sa nižom proizvodnjom mleka kako bi sa slabijom hranom doterali njihovu kondiciju. U ekstremnim slučajevima sa gojaznim kravama koje  imaju manje mleka, preporučuje se da se one zasuše, dok mršave krave nakon zasušenja hraniti pojačanom hranom narednih 10-14 dana. Ne preporučuje se kravama u  zasušenju menjati kondiciju, sem kako je navedeno u ekstremnim slučajevima.

Način ishrane kao i raspored hranjenja dakako utiču na kondiciju krave. Ukoliko imamo automatske hranilice za koncentrat, ovaj problem se lakše rešava, dodelom ili ukudanjem dela koncentrovanog obroka, a slično je i sa kravama na vezu. U svakom slučaju individualnom podelom hrane lakše kontrolišemo kondiciju krave, od slobodnog držanja i ishrane.

 Koliko puta često, dnevno treba hraniti kravu, koja pojedinačna hraniva, koliko, kojim redom, obročno ili miksom hraniti, ostaju otvorena  pitanja, a odgovor je jednostavan – nema kompletnih rešenja već je to kompromis između potreba krava i naših mogućnosti.

Autor: Zoran Stojšić | Objavljeno: 23. 08. 2024. u kategoriji stočarstvo