Zdravstveno stanje u usevima ozimog ječma

Usevi ječma se nalaze u fazi razvoja listova 2 do 4 lista razvijeno  do faze bokorenja u zavisnosti od vremena setve.

Vizuelnim pregledom useva ječma registrovano je prisustvo simptoma mrežaste pegavosti lista ječma (Pyrenophora teres) na do 20% biljaka i simptomi sočivaste pegavosti ječma (Rhynchosporium secalis) na pojedinačnim  biljkama.

Hemijske mere za bolesti lista ječma se u ovom periodu ne preporučuju.

 

Rhynchosporium secalis- sočivasta pegavost ječma

   

Pyrenophora teres-mrežasta pegavost ječma

 

Takođe, registrovano  je i prisustvo lisnih vaši (Aphididae), na do 10 biljaka, dok prisustvo cikada (Cicadelidae) je prisutno do 5 % biljaka.

S obzirom da su lisne vaši i cikade prenosioci opasnih i destruktivnih virusa (virusa iz grupe žute patuljavosti ječma, virusa kržljavosti pšenice), poljoprivredni proizvođači koji nisu izvršili insekticidni tretman, treba da pregledaju svoje useve i primene hemijske mere zaštite po preporuci registrovanim insekticidima.

Trenutni uslovi u proizvodnji sa visokim dnevnim temperaturama pogoduju povećanoj aktivnosti lisnih vaši i cikada što povećava i rizik od zaraze mladih biljaka virusima. Ukoliko dođe do zaraza virusima u početnim fazama razvoja biljaka štete mogu biti veoma velike.Međutim stalne padavine koje su prisutne u Zapadno Bačkom okrugu onemogućavaju aplikaciju insekticidima i čim vremenski uslovi to dozvole primeniti insekticide.

 Proizvođačima se preporučuje da pregledaju useve na prisustvo ovih štetočina i da po postizanju praga štetnosti, za vaši 10% naseljenih biljaka, za cikade 5 imaga/m2, sprovedu insekticidni tretman primenom nekog od registrovanih preparata na bazi aktivne materije deltametrin:

 - Decis 2,5 EC ili Konfuzija u količini 0,2-0,3 l/ha ili

 - Decis expert u količini 0,075l/ha ili

 - Plures u količini 0,5-0,65 l/ha.

 - Grom,Lambada,Karathane Zeon 0,25 l/ha

 vaši u usevu ječma

 

Prisustvo aktivnih rupa od glodara, poljskog miša (Apodemus sylvaticus) i poljske voluharice (Microtus arvalis) se registruje u visokoj  brojnosti i neophodno pristupiti početku njihovog uništavanja, da ne bi došlo do prenamnožavanja.

Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje stalni pregled posejanih useva i primena mera zaštite od glodara ukoliko se njihova brojnost kreće od niske kategorije (10-500 rupa po hektaru za poljsku voluharicu i 10-50 rupa za poljskog miša).

 

aktivne rupe od glodara

Autor: Mirjana Zorić | Objavljeno: 27. 11. 2023. u kategoriji savetodavstvo i prilozi