ZASNIVANJE USEVA LUCERKE

            

             U našim uslovima lucerka je najznačajnija krmna leguminoza. Ona je višegodišnja biljka koja se iskorišćava pet do sedam godina pa je značajno pravilno odrediti njeno mesto u plodoredu.Lucerku ne treba gajiti u monokulturi,na isto mesto se može sejati najranije nakon četiri godine. Dobri predusevi za lucerku su kukuruz, suncokret, krompir  i strna žita. Lucerka se ne seje nakon drugih višegodišnjih leguminoza.

             Kako bi proizvodnja lucerke bila uspešna zemljište na kome ćemo gajiti lucerku treba da je duboko, rastresito, plodno, kako bi lucerka razvila dubok i razgranat korenov sistem. Najpogodnija zemljišta za lucerku su černozem, livadska crnica, aluvijum ,gajnjača.

            Dubina osnovne obrade zemljišta zavisi od klimatskih uslova i tipa zemljišta.Za lucerku  je obavezna duboka osnovna obrada zemljišta. Osnovnu obradu zemljišta treba izvoditi odmah po skidanju preduseva. Rana obrada omogućava prirodno sleganje zemljišta. Nakon oranja potrebno je zatvoriti brazdu u povoljnom momentu. Nakon ovakve obrade predsetvena priprema za setvu u prolećnom roku biće znatno olakšana. Predsetvenom pripremom  veoma je važno zemljište dobro poravnati i usitniti. Seme lucerke je sitno i zato je važno da sloj zemljišta  do 5 cm bude zbijen. Iz svega navedenog jasno je da je dobra priprema zemljišta i zuzetno važna za  uspeh setve lucerke.

            Za uspešnu proizvodnju lucerke važno je đubrenje u zasnivanju.Đubriti  treba  pred osnovnu obradu zemljišta, na bazi agrohemijskih analiza zemljišta.Deo kompleksnih mineralnih đubriva treba primeniti i u predsetvenoj pripremi.Na siromašnim zemljištima poželjna je upotreba organskih đubriva u proizvodnji lucerke.Najbolje je stajnjak uneti pod predusev lucerki.

             Lucerka može da se seje u proleće i u jesen.U prolećnom zasnivanju lucerišta setvu treba obaviti u drugoj polovini marta ili početkom aprila, zavisno od vremenskih uslova.Veoma rano posejan usev moše stradati od poznih prolečnih mrazeva, dok kasno posejani usevi lakše stradaju od suše.Prolećni rok setve ima svojih prednosti koje se ogledaju u tome što je zemljište usitnjenije i  slegnuto  , obično sa dovoljno vlage nakon zime.

         Lucerka se najčešće seje na međuredni razmak od 12,5 cm.Treba sejati kvalitetno, deklarisano seme u sklopu od oko 250 biljaka po kvadratnom metru, pri ovakvoj setvi utroši se oko 12 do 15 kilograma semena po hektaru.Optimalna dubina setve je od 1 do 3 cm, zavisno od tipa zemljišta.U našoj zemlji u setvi lucerke koriste se veće količine semena oko 20 kilograma po hektaru.Lucerka ima izraženu osobinu da sama reguliše sklop useva.Ako je pri setvi upotrebljena veća kolićina semena već 60 dana nakon nicanja doći će do propadanja dela biljaka, na ovaj način lucerka reguliše svoj sklop.

       Nakon izvršene setve preporučljivo je povaljati zasejanu površinu.Ovom operacijom površina se dodatno ravna, a i zemljište se sabija pa se stvara bolji kontakt semena sa zemljištem.Ovakve površine brže i ujednačenije klijaju i niču i ostvaruju bolji početni porast useva.Valjanje nije preporučljivo za sva zemljišta.Ako su zemljišta teška, slabo strukturna valjanje se ne preporučuje jer može dovesti do stvaranja jake pokorice.

 

 

Autor: Jelena Ivan | Objavljeno: 20. 09. 2024. u kategoriji savetodavstvo i prilozi