Sudanska trava (Sorghum sudanense L.)

Sudanska trava je jednogodišnja biljka koja tokom leta daje 2-3 otkosa. Odgovaraju joj topli klimatski uslovi. Ukoliko se otkos izvrši na vreme, daje velike prinose kvalitetne kabaste hrane za stoku. Podnosi dobro sušu i visoke temperature vazduha. Podnosi manje plodna zemljišta, a ne traži ni velike količine mineralnog đubriva. Na plodnim i navodnjavanim površinama daje vrlo velike prinose sena.

Sudansku travu je najbolje sejati posle okopavina, ali može i posle strnina. Duboka osnovna obrada se obavlja u jesen ili zimu, a površinska obrada je u proleće pred setvu. Sudanska trava se kao glavni usev seje krajem aprila, kada otpoli. Naknadno se seje u maju, a postrno u julu.

Za proizvodnju sena seje se u redove na razmaku od 20cm, a u redu gusto biljka do biljke. Za proizvodnju semena međuredni razmak mora iznositi 40-50cm. Za gustu setvu je potrebno je 45-50,a za širokorednu 20-25 kg semena po hektaru. Seme se sejalicom polaže na 3cm dubine,a zatim površina dobro povalja.

Ako je moguće sudansku travu treba navodnjavati, jer ova mera znatno deluje na povećanje prinosa.  To je naročito važno za postrnu setvu, ako leti nema dosta kiša. Prihranjivanje azotnim đubrivom mora biti na vreme, naročito posle prvog otkosa.

Iz dva otkosa, dobijamo prinos od 40-45 tona zelene mase i 8,5-10 tona sena po hektaru. Prinos semena u dobrim uslovima može biti 2000-2500 kg/ha.

Koriste se otkosi u ishrani stoke kao zelena, sveža masa, kao seno ili silaža. Za zelenu stočnu hranu usev treba kositi pred metličenje,a ako su u poslednjem otkosu biljke niske, dobro je organizovati ispašu. Za proizvodnju sena, takođe se kosi u fazi metličenja. Ukoliko je želimo koristiti za silažu kosi se nešto kasnije, kada se metlice formiraju u punoj meri. Takođe, sudanska trava se može koristiti i kao stočno brašno, te u tom slučaju mora se pokositi pre pojave metlica.

Autor: Nataša Prodanović | Objavljeno: 31. 01. 2022. u kategoriji savetodavstvo i prilozi