Kupusnjače su izložene napadu mnogih štetočina i proizvođači uglavnom prepoznaju buvače, belu leptirastu vaš, lisne sovice, a manje im je poznat kupusni moljac (Plutella maculipennis), štetočina koja je prisutna u svim ciklusima proizvodnje kupusnjača jer ima 5-7 generacija godišnje. Na području Zapadno Bačkog okruga, kupus namenjen za jesenju proizvodnju se nalazi u različitim fazama formiranja glavice (BBCH 41-43).Sada se na usevima kupusnjača mogu naći larve i jaja ove štetočine kada treba posebno obratiti pažnju na njihovu brojnost jer su ove štetočine veoma agresivne.
Odrastao leptir je smeđosiv sa braonžutim nijansama na krilima i resicama na zadnjim krilima što je karakteristika moljaca. Dug je oko 9 mm i lako je uočljiv. Leptiri ne prave štete.
Jaja su sitna, ovalna i najčešće se nalaze duž glavnog nerva na naličju lista u grupicama 2-4 komada. Godišnje jedna ženka položi i preko 300 jaja. Nakon 14 dana iz jaja se legu gusenice (larve) koje su u početku svetlo zelenkaste i vrlo teško se uočavaju na listu. Kasnije postaju žuto-bele sa crnom glavom i prekrivene su dlačicama. Gusenice kupusnog moljca često se mešaju sa gusenicama sovica, ali gusenice sovica se zadržavaju ispod listova na dnu glavica, aktivne su noću i za razliku od gusenica moljca imaju krupniji izmet.Gusenice kupusnog moljca su aktivne tokom celeog dana.
Ova štetočina se javlja tokom cele vegetacije, jer ima više generacija. Jačoj pojavi moljca odgovara sušno i toplo vreme. U mnogim krajevima ova štetočina se redovno pojavljuje, a u toploj godini dolazi do masovne pojave.
Suzbijanje raditi na vreme, jer larve ove štetočine mogu naneti značajne štete izgrizajući epidermis na listovima. U početku one se nalaze u unutrašnjosti epidermisa praveći mine, a nakon 2-3 dana nalaze se na površini donje strane lista izgrizajući ga u vidu manjih ili većih rupa do potpunog uništenja lisnog epidermisa, tako da na kraju ostaje samo glavni nerv listova.
Suzbijanje raditi kada se na većem broju biljka nađe 1-2 gusenice ove štetočine po jednoj biljci i kada su one u mlađem razvojnom stadijumu. Naročito je značajno suzbijanje ove štetočine pre formiranja glavica kupusa ili cveta na karfiolu i brokolija jer u tim fazama one prljaju formirane glavice izmetom i umanjuju tržišnu vrednost.
Kada dominira prisustvo jaja suzbijanje raditi insekticidom : Alverede (a.m.metaflumizon) 1 l/ha, Affirm 095 SG 1,5-2 kg/ha (a.m.emamektin benzoat), Coragen (a.m. Hlorantraniliprol) 0,2 l po ha (karenca za kupus 1 dan), a sa dominantnim prisustvom gusenica uključiti piretroide Decis 2,5 EC, Karate zeon, Fastac 10 EC, Bifenicus, Mavrik EW
Pri izboru insekticida voditi računa o karenci i obavezno dodati okvašivač pri njihovoj primeni u kupusnjačama.
Ova štetočina se javlja tokom cele vegetacije, jer ima više generacija. Jačoj pojavi moljca odgovara sušno i toplo vreme. U mnogim krajevima ova štetočina se redovno pojavljuje, a u toploj godini dolazi do masovne pojave.
Autor: Mirjana Zorić | Objavljeno: 06. 09. 2024. u kategoriji savetodavstvo i prilozi