Seme pasulja i boranije sadrži dosta belančevina, a skoro da nema u sebi masti. Zbog toga mu za klijanje i nicanje potrebno dosta vode. U povoljnim uslovima može da nikne brzo, a u nepovoljnim lako istrune. Osim toga, ove vrste iznose svoje, prilično krupne kotiledone, iznad površine zemlje prilikom nicanja. Da bi nicanje bilo brzo, ujednačeno i sa neoštećenim kotiledonima postavljaju se visoki zahtevi prema kvalitetu zemljišta i obrade.
Pasulj ima usporen početni rast, vreme kad se formira koren i kvržice azotofiksatora na njemu, te nije dovoljno konkurentan korovima. Zbog toga se ne bi smeo sejati na zapuštenim zemljištima, punim korova, a naročito višegodišnjih. Na mnogim obradivim površinama poslednjih godina došlo je do izmene sastava korenske flore intezivnom upotrebom herbicida i neadekvatnom obradom zemljišta ka višegodišnjim korovima. Višegodišnji korovi kreću sa intezivnom vegetacijom pre pasulja i pasulj posejan na takvim njivama ima smanjeni prinos.
Osnovna obrada zavisi od preduseva, a treba je tako obaviti kao, u ostalom, i predsetvenu obradu da se maksimalno sačuvaju rezerve vlage, dobra struktura zemljišta i uništiti što više korovske flore.
U proleće, prilikom masovnog nicanja korova, vrši se kultivacija, a po potrebi do setve pasulja još jedna na manju dubinu (6-8 cm). S njom se eventualno vrši i unošenje herbicida u zemljište,a nešto pre nje i predsetveno đubrenje. Ako na njivi ima višegodišnjih korova koji se razmnožavaju podzemnim vegetativnim organima nije preporučljivo tanjiranje i freziranje.
Autor: Nataša Prodanović | Objavljeno: 26. 12. 2022. u kategoriji savetodavstvo i prilozi