BRAON MRAMORASTA STENICA (Halyomorpha halys) i PAMUKOVA (KUKURUZNA) SOVICA (Helicoverpa armigera)

Na teritoriji Zapadno Bačkog okruga usevi paprike na otvorenom polju se nalaze u različitim fazama razvoja i sazrevanja plodova (BBCH 71-82).

Vizuelnim pregledom useva paprike registrovano je prisustvo imaga braon mramoraste stenice (Halyomorpha halys) i jaja pamukove sovice (Helicoverpe armirgera).

Braon mramorasta stenica je izraziti polifag.  Štete pričinjavaju i larve i imaga sisanjem biljnih sokova iz nadzemnih delova biljaka.  Simptom napada su sitni, okrugli ubodi koji kasnije prerastaju u nekrotične pege. U slučaju jačeg napada može doći do opadanja plodova i potpunog gubitka prinosa.

Proizvođačima se preporučuje obavezan pregled useva i zasada na prisustvo braon mramoraste stenice .

Pamukova (kukuruzna) sovica je polifagna vrsta koja se hrani pre svega generativnim organima ali i vegetativnim velikog broja biljnih vrsta od kojih su naročito sada značajne paradajz, paprika, kukuruz, boranija, pasulj, duvan, suncokret…

Polažu jaja na cvetu, formirane plodove u koje se ubušuju i umanjuju tržišnu vrednost proizvoda, a predstavljaju problem i prilikom prerade u procesu obrade u hladnjačama.

 Pamukova sovica ima 3-5 generacija godišnje, od kojih se prva javlja tokom maja-juna, druga tokom jula-avgusta, a treća u septembru. Sovica prezimljava na dubini od 4-8 cm, u stadijumu lutke, iz koje izlaze leptiri krajem aprila i u maju. Ženka polaže jaja na biljke u proseku oko 500 komada, pojedinačno ili u manjim grupicama na gornju stranu lista, cvetove i plodove. Sveža jaja su bela, okrugla, veličine 0,5 mm, a pred piljenje braonkasta. Embrionalni stadijum traje 3-0 dana.U zavisnosti od vremenskih prilika gusenice žive od 2-3 nedelje, nakon čega se u zemljištu pretvaraju u lutke. Stadijum lutke traje 12-14 dana. Celokupan razvoj jedne generacije završava se za jedan do dva meseca.

 

U svim usevima i zasadima, gde se potvrdi prisustvo pomenute štetočine i gde je moguće, preporučuje se primena nekog od registrovanih insekticida iz grupe piretroida koji su pokazali dobru efikasnost u njenom suzbijanju, a odlikuju se kraćom karencom:

Scatto (a.m. deltametrin) 0,18-0,42 l/ha, karenca 3 dana (paprika, paradajz),  Karate zeon (a.m. lambda-cihalotrin) 0,2 l/ha, karenca 7 dana.

Vizuelnim pregledom useva paprike, paradajza, kukuruza šećerca, postrne soje registrovano je prisustvo jaja   kukuruzne/pamukove sovice (Helicoverpa armigera):

-    Jaja na do 15 % biljaka na plodovima,mahunama,klipovima i listovima

 

U cilju zaštite useva paprike od navedenih štetočina, poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje hemijski tretman nekim od registrovanih insekticida:

-       Coragen 20 SC, Inecor 20 SC (a.m hlorantraniliprol) u količini 0,14-0,2 l/ha (karenca 3 dana, MBT 2) ili

-     Zakon (a.m hlorantraniliprol) u količini 200 ml/ha (karenca 1 dan, MBT 2) ili

-     Exalt (a.m. spinetoram) u količini 2-2,4 l/ha (karenca 7 dana, MBT 3) ili

-     Affirm 095 SG, Triton (a.m.emamektin benzoat) u količini 1,5-2 kg/ha ili l/ha (karenca 3 dana, MBT 3) ili

-    Alverde (a.m.metaflumizon), u količini 1 l/ha (karenca 3 dana, MBT 2) ili

-      Ampligo 150 ZC  (a.m hlorantraniliprol+lambda cihalotrin) u količini 0,2-0,25 l/ha (karenca 3 dana, MBT 3).

 

Proizvođačima se preporučuje obavezan pregled useva i zasada na prisustvo braon mramoraste stenice i pamukove/kukuruzne sovice.

S obzirom na to da je kod velikog broja poljoprivrednih useva i zasada berba u toku ili se očekuje, strogo voditi računa o karenci primenjenih preparata.

Autor: Mirjana Zorić | Objavljeno: 06. 09. 2024. u kategoriji savetodavstvo i prilozi