- USEVI JEČMA SE U ZAVISNOSTI OD VREMENA SETVE I OSTALIH AGROTEHNIČKIH MERA NALAZE SE U RAZLIČITIM FENOFAZAMA BOKORENJA ( BBCH 21-27)
- VIZUELNIM PREGLEDIMA U USEVIMA JEČMA REGISTROVANI SU SIMPTOMI MREŽASTE PEGAVOSTI LISTA JEČMA (Pyrenophora teres) NA DO 20% BILJAKA , SOČIVASTE PEGAVOSTI JEČMA (Rhynchosporium secalis) NA DO 5% BILJAKA, RĐE JEČMA (Puccinia hordei) U TRAGOVIMA.
Pyrenophora teres-prouz mrežaste pegavosti ječma
Rhynchosporium secalis –prouzrokovač sočivaste pegavosti ječma
- USEVI OZIME PŠENICE SE U ZAVISNOSTI OD VREMENA SETVE I OSTALIH AGROTEHNIČKIH MERA U FAZI OD TRI LISTA RAZVIJENA DO RAZLIČITIH FENOFAZA BOKORENJA (BBCH 13-25).
- VIZUELNIM PREGLEDIMA U USEVIMA PŠENICE REGISTROVANI SU SIMPTOMI SIVE PEGAVOSTI LISTA PŠENICE (Septoria tritici) NA DO 10 % BILJAKA I PEPELNICE ŽITA (Erysiphe graminis) NA DO 2%BILJAKA, LISNA RĐA PŠENICE ( Puccinia recondita) U TRAGOVIMA.
(Septoria tritici) - siva pegavost pšenice Puccinia recondita-lisna rđa pšenice
VIZUELNIM PREGLEDIMA USEVA OZIME PŠENICE I JEČMA SU REGISTROVANO JE PRISUSTVO ŽUĆENJA I OŠTEĆENJA VRŠNIH DELOVA LISTA U USEVIMA PŠENICE I JEČMA, ŠTO JE POSLEDICA DEJSTVA TEMPERATURNIH OSCILACIJA –VISOKA TEMPERATURA 25.12 OD 17 °C I NISKIH TEMPERATURA I PRIZEMNIH MRAZEVA U PERIODU OD 09.01 DO 14.01( TEMPERATURA -12°C)
NAVEDENE PROMENE SU PRIVREMENE I PO STABILIZACIJI VREMENA TJ.TEMPERATURE BILJKE CE SE VRATITI U NORMALNO STANJE I TO NEĆE UTICATI NA PRINOS.
- Usevi uljane repice se nalaze u fazi 5-9 listova razvijeno (BBCH 16-18 )
- Na 3-5 % biljaka registrovane su pege od Phoma lingam na starijim listovima
U ovom periodu nismo registrovali prisustvo insekata
faza uljane repice
Phoma lingam
Pregledom svih ozimih useva još uvek su prisutne aktivne rupe od glodara. Poljoprivrednim proizvođačima savet je da obiđu svoje parcele i ukoliko utvrde prisustvo aktivnih rupa od glodara preporuka je da urade rodentiicidne tretmane.
Suzbijanje poljskih glodara treba da se sprovodi:
- sveobuhvatno
- blagovremeno i
- organizovano,
ne čekajući da dođe do njihovog prenamnoženja.
Ukoliko se uoči prisustvo aktivnih rupa od poljskog miša (Apodemus sylvaticus) i poljske voluharice (Microtis alvaris), iznad praga štetnosti, preporučuje se primena rodenticida u vidu gotovih mamaka, u aktivne rupe. Prag štetnosti je od 10 do 50 aktivnih rupa po ha za poljskog miša i od 10 do 500 aktivnih rupa od poljske voluharice.
Po primeni gotovih mamaka, rupe treba zatrpati kako ne bi došlo do trovanja divljači i ptica.
Autor: Mirjana Zorić | Objavljeno: 08. 02. 2024. u kategoriji savetodavstvo i prilozi