Tehnologija gajenja rotkvice

 

               Rotkvica vodi poreklo iz Srednje Azije i Kine. U ishrani se koristi zadebljali koren kao salata ili kao ukras drugim mešanim salatama. Konzumiranje rotkvice utiče na otvaranje apetita i bolje varenje hrane. Preporučuje se u ishrani malokrvnih osoba i dece. Koren je male energetske vrednosti, njegov ljut ukus potiče od organskih jedinjenja bogatih sumporom. Boja korena varira od bele, crvene ,ružičaste do ljubičaste.

             Rotkvica je biljka umereno toplog i vlažnog klimata.Za svoj razvoj traži plodno, strukturno i vlažno zemljište  .Suša i visoke temperature onemogućavaju njen pravilan razvoj.U nepovoljnim, sušnim uslovima koren postaje ljut,čak i kod sorti gde ljutina nije izražena.U suši biljka brzo prorasta u cvetno stablo, dajući mali prinos.Iz ovih razloga ovu kulturu treba gajiti u proleće i u ranu jesen. Rotkvica nije osetljiva na niske temperature., može se gajiti i zimi, ali u zaštićenom prostoru.

            Setva rotkvice počinje u rano proleće, čim se bude moglo ući u njivu.Seme niče već na temperaturi od 2 do 3 stepena Celzijusa.Međuredni razmak treba da bude15 cm, razmak u redu 3 do 5 cm.Dubina setve je 1 do 2,5 cm.Setva se obavlja sukcesivno, svakih 7 do 10 dana. Utrošak semena je 2 do 3 grama po metru kvadratnom.U fazi prvog ili drugog pravog lista usev treba prorediti na 10 cm rastojanja u redu.

            Rotkvica je biljka dugog dana i traži dosta svetlosti.Veoma je zahtevna što se vlažnosti zemljišta tiče,samo ako ima dovoljno vode koren će biti sočan.Ako se smenjuju vlažni i suvi periodi može doći do pucanja ploda.

            Vegetacija rotkvice je veoma kratka, može se gajiti iza niza b iljnih kultura, ali treba izbegavati kulture koje pripadaju familiji Brassicaceae. Osnovna obrada podrazumeva oranje i pripremu zemljišta. Male površine  moguće je i obraditi frezom. Zemljište treba đubriti na bazi agrohemijskih analiza zemljišta.Tokom kratke vegetacije ove kulture posebnu pažnju treba posvetiti zaštiti od insekata,naročito buvača.Pokrivanje useva agrilom i sličnim materijalima u ranim fazama porasta takođe je vid borbe protiv štetočina i korova. Usev je potrebno okopavati i redovno navodnjavati.

            Ne dospevaju sve biljke u isto vreme za berbu, pa se prvo radi probirno ubiranje. Prinos na otvorenom polju iznosi obično2,5 do 3 kilograma po kvadratnom metru.

             Rotkvica se može uspešno gajiti u zaštićenom prostoru tokom cele godine.U objektima koji se ne zagrevaju obavlja se kasna jesenja i rana prolećna proizvodnja.Useve treba redovno zalivati sa manjom zalivnom normom.Ubrana rotkvica može da stoji samo jedan do dva dana o čemu se mora voditi računa prilikom planiranja berbe i prodaje.U plastenicima prinos rotkvice ide i do 4 kilograma po kvadratnom metru.

Autor: Jelena Ivan | Objavljeno: 19. 09. 2024. u kategoriji savetodavstvo i prilozi