- STANJE OZIMIH USEVA I ULJANE REPICE U 2022.god
- USEVI JEČMA SE NALAZE U MIROVANJU I U ZAVISNOSTI OD VREMENA SETVE I OSTALIH AGROTEHNIČKIH MERA NALAZE SE U FAZI 4 LISTA RAZVIJENA (BBCH 14-16) DO POČETKA BOKORENJA (BBCH 21)
- VIZUELNIM PREGLEDIMA U USEVIMA JEČMA REGISTROVANI SU SIMPTOMI MREŽASTE PEGAVOSTI LISTA JEČMA (Pyrenophora teres) NA OKO 5% BILJAKA I PEPELNICE ŽITA (Erysiphe graminis) NA OKO 3% BILJAKA, SOČIVASTE PEGAVOSTI JEČMA (Rhynchosporium secalis) NA OKO 2% BILJAKA.
Pyrenophora teres-prouz mrežaste pegavosti ječma Rhynchosporium secalis –prouzrokovač sočivasta pegavosti ječma
Erysiphe graminis- prouzokovač pepelnice
- USEVI OZIME PŠENICE SE NALAZE U MIROVANJU I U ZAVISNOSTI OD VREMENA SETVE I OSTALIH AGROTEHNIČKIH MERA U FAZI 2-6 LISTOVA RAZVIJENA (BBCH 12-16).
- VIZUELNIM PREGLEDIMA USEVA OZIME PŠENICE SU REGISTROVANE NEPATOGENE PROMENE BOJE NA LISTOVIMA PŠENICE.
NAVEDENE PROMENE SU PRIVREMENE I PO STABILIZACIJI VREMENA TJ.TEMPERATURE BILJKE CE SE VRATITI U NORMALNO STANJE I TO NEĆE UTICATI NA PRINOS.
nepatogene promene na biljkama
- Za sada se tretmani ne preporučuju, ali sa stabilizacijom temperature i sa početkom vegetacije poljoprivredni proizvođači treba da obiđu svoje useve pšenice i ječma i da na osnovu stanja na parceli urade herbicidne,fungicidne i insekticidne tretmane.
- Usevi uljane repice se nalaze u fazi 6-8 listova razvijeno (BBCH 16-18 )
- Na 3% biljaka registrovane su pege od Phoma lingam na starijim listovima
Suva trulež-prourokoač Phoma lingam
- Usevi uljane repice se nalaze u fazi mirovanja ali sa stabilizacijom vremenskih uslova i sa porastom temperatura krenuće i aktivnost insekata :
- Velika repičina pipa (Ceuthorynchus napi)
- Mala repičina pipa (Ceuthorhynchus pallidactylus)
- Po postizanju praga štetnosti (1 imago na 5 biljaka) u cilju suzbijanja imaga i sprečavanja polaganja jaja u lisne drške i stabla, preporučuje se primena nekog od registrovanih insekticida:
Grom,Vantex,Fastac
- Proizvođači treba redovno da obilaze parcele i ukoliko postoji potreba da urade tretman rodenticidima.
- - Za poljsku voluharicu hemijsko tretiranje treba započeti pri niskoj brojnosti kada se evidentira 5 aktivnih rupa po aru, a kod poljskog miša sa suzbijanjem početi kada se utvrdi 1 aktivna rupa po aru.
- Za suzijanje ovih štetočina koriste se mamci na bazi cink fosfida kao i mamci na bazi bromadiolona.
- Pri postavljanju mamaka veoma je važno voditi računa da se mamci ne rasipaju, da ne ostaju po površini kako bi sprečili trovanje divljači i ptica.
Autor: Mirjana Zorić | Objavljeno: 18. 02. 2022. u kategoriji savetodavstvo i prilozi