Mnogo je činilaca (postupci tokom kalemljenja, položaj kalemljenja, tip plemke, dužina plemke i sl.) koji utiču na uspeh u kalemljenju. Jedan od najvažnijih činilaca je starost biljčica koje se kaleme. Da bi se prevazišla pojava nekompatibilnosti u mikrokalemljenju između različitih vrsta prva iskustva u procesu mikrokalemljenja se sreću u kalemljenju paradajza i plavog patlidžana. Starost biljčice jako utiče na uspeh u mikrokalemljenju, i uopšteno se može reći, da starije biljke paradajza na primer, doprinose slabijem uspehu kalemljenja.
Mada je efikasnost mikrokalemljenja kod nekih biljaka visoka, uspeh zavisi u prvom redu od biljne vrste. Kod in vitro tehnike kalemljenja, jedinstvo ksilema na spojnom mestu kalema, jako utiče na kretanje vode i hraniva kroz ksilem i floem sprovodnog sistema, čime se utiče na intezitet rasta kalemljenih biljaka. Pored toga, floem je na spojnom mestu-kalema glavni razlog za dužu inkompitabilnost.
Mikrokalemljenje može da se koristi kao ključno sredstvo u istraživanju funkcije gena, prenosa signala na daljinu ili kretanje metabolita u različitim razvojnim i fiziološkim fazama. U biljnoj proizvodnji, kalemljenje se može primeniti u cilju poboljšanja produktivnosti i/ili povećanju tolerancije biljaka na stresne uslove. Iskustva sa mikrokalemljenjem, kao oblikom kalemljenja, se sreću kod paradajza i plavog patlidžana, mada još uvek nema neku širu primenu.
Autor: Nataša Prodanović | Objavljeno: 25. 02. 2025. u kategoriji zanimljivosti