KUKURUZNA SVILA

Kukuruzna svila ima vrlo složen hemijski sastav. Sadrži sitosterole, stigmasterole, masne kiseline, eterična ulja, saponine, glikozide, vitamine (naročito C i K) i druge susptance. U narodu se veruje da ima lekovita svojstva, pa se koristi za lečenje niza bolesti.

Zbog hemijskog sastava privlači pažnju i naučne medicine. Svila ubrana pre oprašivanja i osušena u hladu, koristi se kao odlično sredstvo za izlučivanje mokraće, a vrlo delotvorno i neškodljivo deluje na mršavljenje. Usprešno se primenjuje kod vodene bolesti, albuminurije, upale mokraćnog mehura (cistitis), grčeva bubrega, noćnog mokrenja, reume i tripera. Protiv bronhijalne astme prave se cigarete od 20 grama kukuruzne svile, metvice, podbela, smrdulje, bunIke i rastvora 2,5g kalijum nitrata. Pravilno upotrebljeni preparati od svile povoljno utiču na funkciju jetre, razređuju žuč i smanjuju njen uticaj na obrazovanje kamena. Čaj od muških i ženskih delova cveta kukuruza zaustavlja krvarenja. Čajevi takođe pomažu oslobađanju suviška tečnosti i soli iz organizma.

Neki instituti za izučavanje lekovitog bilja ubiraju po nekoliko tona kukuruzne svile godišnje. Svilu ubiraju kada se klip nalazi u stanju mlečne zrelosti, kada pračnici sa tučkom više nemaju nikakvu ulogu u formiranju zrna i mogu biti otklonjeni. Svila se pažljivo čisti, suši i pakuje. U kukuruznoj svili ima najviše vitamina K, zatim karotinoida, inozita, kalijuma, fosfora, mangana, eteričnog ulja, saponina, sitosterola, stigmasterola, alkaloida, gorkih glikozida, smolastih materija, šećera, askorbinske i pantotenske kiseline.

Autor: Nataša Prodanović | Objavljeno: 17. 03. 2025. u kategoriji zanimljivosti