REPIČIN SJAJNIK (Meligethes aeneus)

Repičin sjajnik (Meligethes aeneus) je jedna od najznačajnijih štetočina uljane repice kod nas. Odrasle jedinke, koje i prave najveće štete se javljaju kada temperatura zemljišta pređe 8°C, a temperatura vazduha 12°C. Monitoring ove štetočine se vrši pomoću žutih vodenih klopki i putem vizuelnih pregleda biljaka na prisustvo štetočine.

Ova štetočina je aktuelna i najopasanija po useve uljane repice u periodu razvoja cvetnih pupoljaka, od faze prisutnih cvetnih pupoljaka još uvek zatvorenih lišćem (50 BBCH) do vidljive prve latice, cvetni pupoljci još uvek zatvoreni, „žuti pupoljci“ (59 BBCH).

Sa otvaranjem cvetova, polen postaje lako dostupan odraslim jedinkama za ishranu i štetnost sjajnika sa napredovanjem cvetanja opada.

Najveće štete pričinjavaju odrasle jedinke koje u potrazi za polenom kojim se hrane, izgrizaju cvetne pupoljke koji se nakon toga suše i otpadaju. Kao posledica oštećenja cvetnih pupoljaka, umanjuje se i formiranje ljuski. Prinos semena može da se smanji za 50 posto i više. Gubici su veći ukoliko se usled prohladnog vremena produži razvoj cvetnih pupoljaka koji su u tom slučaju duži vremenski period izloženi napadu sjajnika.

Pored direktnih šteta koje odrasle jedinke prouzrokuju izgrizajući cvetne pupoljke, ženke repičinog sjajnika polažu i jaja u cvetne pupoljke. Larve se unutar pupoljka hrane polenom i drugim delovima cveta, ali su ove štete manje u odnosu na one koje prouzrokuju odrasle jedinke u periodu dopunske ishrane.

Mere kontrole repičinog sjajnika mogu biti agrotehničke i hemijske. U agrotehničke mere spadaju plodored, prostorna i vremenska izolacija kao i gajenje sorti sa kraćim periodom cvetanja kako bi biljke što kraće bile izložene delovanju sjajnika.

Upozoravaju se proizvodjači uljane repice da suzbijanje repičinog sjajnika (Meligethes aeneus) koji je sada aktuelan i evidentira se na formiranim cvetnim pupoljcima ovih useva, suzbijanje rade u ovoj fazi razvoja uljane repice, a nikako u cvetanju ovog useva. Štetnost repičinog sjajnika u ovoj fazi razvoja uljane repice je najveća i ogleda se u izgrizanju zatvorenih pupoljaka koji se kasnije suše, otpadaju.

 

Kada je procvetalo više od 50% biljaka uljana repice smatra se da je suzbijanje ove štetočine neopravdano!!!

 

Prag štetnosti kada je neophodno suzbijati repičinog sjajnika jeste prisustvo 1 sjajnika po cvasti.

 

Za suzbijanje se preporučuju insekticidi iz grupe piretroida:

Decis 2,5 EC  i drugi sa istom aktivnom materijom, u dozi 0,2-0,3 l po ha

Decis expert u dozi 0,075 l po ha

Karate Zeon, Grom 0,25-0,35 l po ha

 

        

 

 

                  

 

 

 

Autor: Mirjana Zorić | Objavljeno: 28. 03. 2025. u kategoriji pis