Proleće je vreme kada ruže, kraljice bašte, traže pažnju. Posle jesenjeg orezivanja i hladnih zimskih dana proleće je vreme za odgrtanje, orezivanje i zaštitu od biljnih vaši. Ako želite bujne, zdrave i cvetne ruže, morate im pružiti prolećnu obaveznu negu.
Prvi koraci nege
Ledeni zimski dani su odradili svoje – verovatno su napravili promrzline na vrhovima orezanih grana na ružama. Upravo zato se ruže u jesen orezuju na nešto veću visinu. Sada, čim temperature pređu 5oC možete početi sa odgrtanjem (manji mrazevi su i sada mogući ali neće biti opasni jer je ruža dovoljno otporna na niske temperature). Dakle, treba da skinete humku zemlje koju ste navukli preko žbuna u jesen što je prvi korak osnovne prolećne nege.
Pravilno orezivanje
- Ruže treba dodatno orezati i to tako da se uvek ostavlja pupoljak sa spoljne strane žbuna, odnosno grane, a sve grane koje rastu u unutrašnjost žbuna treba uklanjati na čep. Na dobro orezanom žbunu ruže nema ukrštanja i preplitanja grana.
- Visina rezidbe je na 5 do 6 okaca. Ne bojte se da ruže orežete nešto dublje jer se upravo najkvalitetniji cvetovi razvijaju sa jakih donjih izbojaka.
- Kada režete, uvek pravite kosi rez suprotno od strane na kojoj je okce. Na ovaj način sprečavate da se biljni sok ili vlaga od rose i kiše slivaju preko pupa i izazovu eventualnu infekciju.
Nakon orezivanja ružama je važno obezbediti ishranu u narednom periodu kada počinje intenzivan rast. Jedna od mogućnosti je dodavanje sporootpuštajućih đubriva prilikom okopavanja. Unesite oko 5 g po jednoj jače razvijenoj sadnici ili oko 50 g/m2 ukoliko su ruže u rozarijumu ili većim cvetnim lejama. Jedan od efikasnih i potpunih načina da ruže obezbedite hranom jeste i dodavanje stajnjaka prilikom riljanja oko sadnica. Kada koristite stajnjak, trebalo bi da bude potpuno zgoreli, jer nećete doći u opasnost da biljke spalite đubrivom, a i zgorevanjem se uništavaju semena korova, biljne bolesti i štetočine.
ZAŠTITA RUŽA
Da bi vam ruže bile zdrave, da redovno cvetaju a cvetovi budu krupni i mirisni, potrebno ih je zaštititi od bolesti i štetočina. Veoma je važno preventivno delovati na bolesti. Sa zaštitom početi oko 15. aprila, odnosno posle pojave prvih listova. Dalje prskati na svakih 10-15 dana. Ako se smenjuje kišovito i toplo vreme, prskajte na 8-10 dana, u protivnom razmak između tretiranja je 12-14 dana. Mlaz preparata treba da „okupa“ i lice i naličje listova.
NAJČEŠĆE BOLESTI
Pepelnica (Sphaeroteca pannosa) – prepoznaje se po beličastoj boji, vrhovi listova su uvijeni, mladi izbojci i pupoljci izgledaju kao da su posuti brašnom. Suzbija se sledećim preparatima: Stroby, Zato, Anvil, Score, Antracol, Falcon, Thiovit Jet 80 WG, Topas 100 EC.
Rđa ruža (Phragmidium spp) – podmukla bolest, obično se uoči kada listovi već počnu da opadaju. Manifestuje se na donjoj strani lista kao narandžaste mrlje/spore/. Suzbija se sledećim preparatima: Stroby, Zato, Score, Falcon.
Čađava ili zvezdasta pegavost (Marsonnina rosae/ Diplocarpon rose) – bolest listova ruže. Javlja se početkom leta na gornjoj strani lista u obliku zvezdastih tamno smeđih do crnih pega, nepravilnog oblika veličine 2- 12 mm. Može dovesti do potpune ogoljenosti grana. Bolest prezimljuje u zaraženom listu pa takve listove i grane treba skinuti i zapaliti. Suzbija se sledećim preparatima: Quadris,Stroby, Zato, Score, , Polyram DF i dr.
Plamenjača ruže (Pseudoperonospora sparsa) – i ova bolest uzrokuje opadanje listova. Karakteriše je žutilo (nekroza) listova. Sa gornje strane listovi su prekriveni smeđe crvenim mrljama, a sa donje sivim pegama. Preparati za suzbijanje: Polyram DF,Merpan 80WG,.
NAJČEŠĆE ŠTETOČINE
Zelena lisna vaš - pojavljuje se prva, čim počne razvoj listova. Veoma je uočljiva i lako se eliminiše sledećim preparatima: Fastac, Decis, Evure, Karate Zeon 5CS, Sonar ili Teppeki 500WG, Šiman
Crveni pauk – najopasnija štetočina, nevidljiva golim okom. Zadnjih godina je veoma zastupljena. Veoma se širi na temperaturama preko 30 stepeni. Javlja se već početkom juna. Posledica delovanja crvenog pauka je žutilo i opadanje listova. Izbojci mogu ostati potpuno goli što može proizvesti zabludu da je u pitanju neka bolest. U prvoj i zadnjoj dekadi juna prskati akaricidom Nisuronom (deluje samo na jaja, ali ne i na pokretne stadijume, pa ga treba primeniti samo na početku vegetacije) ili Ortus 5-SC ili Kanemite 15 SC,Movento.
Grinje –listovi postaju hlorotični (požute) i lako se lome.. Za suzbijanje koristiti akaricide na rimer: Abastate, Armada, Vertimec ili Ortus 5-SC.
Trips – štetočina koja napada pupoljke ruža. Suzbija se preparatima Laser, Abastate i Vertimec,Exirel,Dicarzol 50 SP,Laufer
Kod mešanja prihrane sa pesticidima uvek se prvo sipaju preparati za prihranu pa tek onda zaštitna sredstva.
Diplocarpon rosae Ruža- vaši i pepelnica
Autor: Mirjana Zorić | Objavljeno: 28. 03. 2025. u kategoriji pis