Vreme je za zaštitu uljane repice

Na našem području području delovanja izlazak imaga male repičine pipe (C. pallidactylus) se registruje ranije u odnosu na izlazak imaga velike repičine pipe (C.napii). S obzirom da odrasle jedinke male repičine pipe polažu jaja u peteljku i žile listova a velike repičine pipe u stabljike ovaj tretman ima za cilj sprečavanje polaganja jaja kao i piljenja larvi u biljkama.

Proizvođačima se preporučuje obilazak repičišta, u najtoplijem delu dana, kada je i najveća aktivnost repičinih pipa, radi utvrđivanja njihove brojnosti. 

Po utvrđivanju praga štetnosti od 1 pipe/ 5 biljaka, preporučuje se primena  nekog od sledećih registrovanih insekticida:

  • Grom (a.m.lambda-cihalotrin) 0,25 l/ha
  • Grial EW (a.m.deltametrin) 0,5 l/ha.

Tokom vizuelnih pregleda parcela uočeno je i prisustvo aktivnih rupa poljskih glodara- poljskog miša (Apodemus sylvaticus) i poljske voluharice (Microtis arvalis) u kategoriji I (do deset rupa/ha) uglavnom po rubnim delovima parcela.

Proizvođačima se preporučuje da pregledaju svoje parcele i ukoliko se prilikom pregleda registruje prisustvo aktivnih rupa u II kategoriji (10-500 rupa/ha  za poljsku voluharicu i 10- 50 rupa/ha za  poljskog  miša) primena registrovanih rodenticida na bazi aktivne materije cink-fosfida uz obavezno zatrpavanje rupa prilkom ubacivanja mamaka u rupe kako ne bi došlo do trovanja ptica i divljači.

Autor: Tatjana Veselinović | Objavljeno: 07. 03. 2025. u kategoriji novosti